Kerti öntözőrendszerek
Kertes házaknál fontos, hogy a növények, pázsit megfelelő öntözést kapjanak, így lesznek szépek és egészségesek. Fontos az is, hogy ezt a feladatot nem mindenkinek van ideje napi rendszerességgel elvégezni, ezért nagyon hasznos kerti öntözőrendszerek kiépítésére szorulnak rá. Szerencsére ma már mindez nem hatalmas költség és bonyolult feladat. Egy vízvezeték szerelésben jártas szakember segít felmérni a tereped, megfelelő típust és kiépítési technikát tud javasolni. Természetesen egy egyszerűbb öntözőrendszer házilag is beépíthető, sőt készíthető is.
Az öntözőrendszernek számos előnye van:
• Precíz és víztakarékos, ezáltal környezet és pénztárcakímélő megoldás. Pont oda és pont annyi víz kerül, amennyi szükséges.
• A föld alá telepített rendszer szinte észrevétlen, csak működés közben látszik, hogy ilyennel rendelkezünk. • Még a balkonládákban, cserepekben tartott növények öntözését is megoldhatjuk vele, így az öntözés teljes terhét leveszi a vállunkról.
• Az öntözésre legmegfelelőbb időpont a kora reggel és az este. Ezekben az időpontokban nem biztos, hogy ráérünk, de a rendszer igen.
• Beállítástól, típustól függően eső esetén nem locsol.
• A jól kiépített, jó minőségű kertöntöző rendszer növeli az ingatlan értékét A kerti öntözőrendszerek hatalmas választéka áll rendelkezésünkre. Kertünkhöz, növényeinkhez igazíthatjuk az öntözést. A felszínen vezetett rendszerekre vigyázni kell, nehogy megsérüljenek a csövek vagy az öntözőfej, a talajba épített változat ilyen szempontból nagyobb biztonságban van. És esztétikusabb is. A rendszerek karbantartása igen fontos, ügyeljünk, hogy időnként vízkőmentesítsük a megadott paraméterek alapján őket és az öntözőfejek ne tömődjenek el. Ugyanúgy előfordulhat csőtörés, mint a sima vízvezetékekben.
Különös gondot kell fordítani az ősz beálltával az öntözőrendszerek víztelenítésére, különben könnyel elfagyhatnak a téli hidegben, ez pedig valószínűleg tavasszal a teljes cserét fogja magával hozni. A talajban 60-80 centiméter mélyen van a fagyhatár, ez alatt vezetett csövek fagyásától nem kell tartani, de a felszínhez közel futó csövek estében igen. Az öntözőberendezéseket általában 20-30 centiméter mélyen helyezik el. A víztelenítés nem nagy időigényű munka, néhány órát vesz igénybe.
A leghatásosabb módszer a kompresszoros kifúvatás, mely kilöki az összes nedvességet a csövekből, ezáltal nem tud semmi beléjük fagyni és nem kell tavasszal új csöveket fektetni. A föld felett vezetett csövek esetében a rendszer időleges felszámolása is jó megoldás, ezek könnyen szét, majd összeszerelhető öntözők.